7 sitnica koje će pokvariti dojam u svakom interijeru

Prekrasan interijer ne čine samo novi izgled i dobro odabrani komadi namještaja, već i pažnja posvećena običnim, svakodnevnim detaljima. Otkrivamo što sve može pokvariti dojam u vaša četiri zida.

 


Novi stan, renovacija… sve je učinjeno kako treba, no ipak nešto kvari dojam i cjelokupni izgled, Lijep dizajn i novi namještaj u domu mogu umanjiti neke stvari na koje možda uopće ne obraćamo pažnju. Često su to sitnice za koje smatramo da moraju tamo biti i tako izgledati, no, uz malo truda, one se mogu popraviti ili ukloniti i vaš životni prostor će izgledati tako da neće biti razloga vašem nezadovoljstvu, a gosti će steći dobar prvi dojam.

Donosimo u nastavku popis tih sitnica!

FOTO: NATALIJA GRADUSOVA; STAJLING: ANASTASIA KORBUT

1. Previše stvari u hodniku

Stvari koje se nalaze na vidljivim mjestima, i to posve nepotrebno, stvaraju dojam nereda u domu. Prije svega se to odnosi na obuću u hodniku. Dojam stvaramo već prilikom ulaska u nečiji dom. Ako nas tamo dočeka hrpa odjeće nabacane na vješalicu, obuće kao i modnih dodataka (šal, torba, remen…) kao i sitnica poput ključeva, to će ostaviti dojam da je stan nepospremljen.

Dobro je sve što možete staviti u ormariće, kutije… a sitnice poput ključeva na neki tanjurić ili zdjelic.

Foto: Freepik

2. Neuredno ili uvelo cvijeće

Lončanice i rezano cvijeće ne samo da mogu ukrasiti interijer, već ga, naprotiv, poružniti. Ako se o njima ne brinete kako treba, brzo će izgubiti svoj atraktivan izgled, a zajedno s njima i vaš dom. Uvelo, požutjelo lišće biljaka, dugo osušeni buketi u mutnoj vodi stvaraju atmosferu pustoši i neurednosti.

Foto: ZZ-Plant

Vodite brigu o redovitom zalijevanju (najbolje je imati raspored, tako ćete biti revniji) ali i reagirajte odmah ako se nešto počne događati s cvijećem u tegli. Oštećeni ili suhi dijelovi biljaka trebaju se ukloniti.

U svježim buketima svaki dan mijenjajte vodu i odrežite stabljike – na taj će se način održati mnogo dulje. A kad buket izgubi svježinu, bacite ga bez žaljenja.

Foto: @theflowerbx

3. Puno jela i lonaca na vidiku

Interijer kuhinje (a još više ako je dnevni prostor otvorenog koncepta) kvari razno posuđe postavljeno na radnoj ploči, prozorskoj dasci i štednjaku. Ostaci kuhanih jela u raznim loncima i tavama također će stvoriti dojam neurednosti u prostoriji. Ohlađenu hranu spremite u hladnjak. Pokušajte pronaći mjesto za sve svoje tave i lonce u zatvorenim ormarićima, a šalice, čaše, pribor za kuhanje i hranu poput pahuljica koje trenutno ne upotrebljavate spremite u ladice i ormariće.

Foto: Freepik

4. Nered u hladnjaku

Stavljate li hranu u hladnjak uvijek u istu posudu u kojoj se pripremala, brzo ćete ostati bez slobodnog prostora jer su to u pravilu lonci koji zauzimaju puno mjesta. Pored toga, u trenutku kada vam zatreba lonac ili tava, oni će sigurno biti zauzeti.

Kako biste to izbjegli, opskrbite se s nekoliko kompleta posuda različitih veličina (plastičnih i staklenih) i u njih stavljajte ostatke obroka. Kuhinja će odmah postati urednija i ugodnija, a hladnjak pregledniji, naročito ako nabavite prozirne posude. I podgrijavanje hrane bit će puno lakše!

Foto: Freepik

 


5. Plijesan u spojevima

Čak i mala područja plijesni mogu srozati izgled vašeg doma. Osim toga, plijesan se brzo širi, pa se s njom bolje boriti odmah. Čim primijetite njegovu pojavu, upotrijebite posebne sprejeve ili sredstva za uklanjanje. Ako se nastavi širiti, morat ćete zamijeniti brtvilo ili žbuku u cijelosti ili u dijelovima.

Foto: IVD

6. Mrlje na sjajnim površinama

Staklene, sjajne, zrcalne površine ispunjavaju prostor zrakom i svjetlom i čine dom elegantnijim. Međutim, ova tehnika funkcionira samo ako se te površine drže u savršenom redu. Osušene kapljice vode, otisci prstiju i mutne mrlje od nekvalitetnog sredstva za čišćenje ili neredovitog čišćenja neutraliziraju svu ljepotu ovih površina. Pritom ih ne trebate svaki dan temeljito trljati skupim proizvodima.

Foto: El Mueble

Dovoljno je odabrati jednu krpu koja ne ostavlja dlačice prikladnu za takve površine i kupiti provjeren proizvod za rjeđe, temeljitije čišćenje. Također, naoružajte se papirnatim ručnicima – izvrsni su pomagači u borbi protiv mrlja na sjajnim površinama.

Foto: ElMueble

7. Stari tekstil

Istrošene deke, prekrivače i ukrasne navlake također je potrebno pravovremeno poslati u čistionicu ili u potpunosti otpisati. Takav tekstil ne samo da ne ukrašava interijer, već je i nehigijenski. Ako vam je pranje pomoglo da vratite prijašnji izgled, ali su kuglice ostale , uklonite ih posebnim strojem.

Foto: IVD

 

Komentari