Kako pravilno posaditi geranij, svima omiljeno balkonsko cvijeće

Od “bakinog” cvijeta, geranij se pretvara u pravog trendsetera među biljkama. I to ne samo zbog mode ili trenutka, nego i činjenice da je ovo prelijep, koristan i jednostavan cvijet za uzgojiti.


Geranij ili geranium, kojeg mnogi često zovu i pelargonij (iako su to dva sličn, ali različita cvijeta koja su ustvari u srodstvu) jedna je od najpoželjnijih vanjskih biljki i mnogi je zovu i balkonskom ljepoticom.

Popularnost ove biljke krije se, pored njezine ljepote i bogatstva latica u predivnim nijansama i u tome što je nezahtijevna za uzgoj. Može postaviti na prozorsku dasku odnosno balkon ili terasu okrenutu prema bilo kojoj strani svijeta. Dovoljno ju je  povremeno zalijevati kako bi se rasla i oduševljavala sve svojim bogatim cvjetovima.

Foto: Freepik

Među jedinstvenim svojstvima geranija su i blagotvoran učinka na kućnu mikroklimu. Naime, eterična ulja sadržana u njegovim listovima imaju dezinfekcijska i antibakterijska svojstva, a također odbijaju neke male insekte. Sve u svemu, idealna biljka za posaditi što prije!

FOTO: LEGIA MEDIA

ODABERITE VRIJEME

Geranij će se osjećati najugodnije ako ga posadite u proljeće ili jesen. Idealno je vrijeme kraj ožujka ili travanj, kao i početak svibnja. Toplo vrijeme omogućit će biljci da lakše podnese stres. Ako propustite trenutak, možete posaditi geranij i u jesen (najkasnije u listopadu) i više ga ne nemoj dirati do proljeća.

FOTO: LEGIA MEDIA

PRONAĐITE PRAVI LONAC

Tegla ili žardinjera za geranij ne bi trebala biti jako velika. U previše prostranoj posudi jednostavno neće cvjetati. Razlog se krije u tome što njegov korijenski sustav mora obuhvatiti cijeli prostor prije nego što izbaci pupoljke. Stoga nemojte kupovati široku i/ili duboku posudu. Dovoljna je keramička posuda za cvijeće od 10-15 centimetara. Plastika će, unatoč svojoj ljepoti i lakoći, pridonijeti nepotrebnom stresu – prekomjernom hlađenju zimi i zagrijavanju ljeti.

FOTO: LEGIA MEDIA

Odaberite posudu s drenažnim rupama. To će omogućiti da se voda ne zadržava na dnu nego će biljka primati koliko joj treba a ostatak izbaciti kroz rupice na dnu. Kada se ispod pojave korijeni, to znači da cvijet zahtijeva presađivanje.

FOTO: ANNIE SPRATT, UNSPLASH

PRIPREMITE TEREN

Geranij je nezahtjevan i kada je riječ o tlu. Najbitnije je da je rahlo i hranjivo. U ponudi imate zemlju za sadnju koja uključuje humus travnjaka i lišća, tresetno tlo i glinu.

 

ODABERITE NAČIN SADNJE

Najlakši način za sadnju geranija su reznice. Od najvećeg izdanka odrežite mali izdanak (5-7 centimetara). Reznicu stavite u čašu odležane vode sobne temperature i svakodnevno mijenjajte vodu dok biljka ne pusti korijenje, a zatim je posadite na otvoreno tlo. Drugi način je da reznicu stavite u manju posudu sa zemljom, dobro je zbijete i obilno zalijete, a potom posadite u zemlju.

FOTO: LEGIA MEDIA

Također možete kupiti gotov sadni materijal, pričekati sezonu i posaditi rizome u pripremljenu zemlju (prije sadnje možete pohraniti korijenski sustav u hladnoj prostoriji u zemlji, povremeno vlažeći tlo). Nakon sadnje, nemojte uznemiravati biljke – pustite ih da se prilagode na toplom i tamnom mjestu nekoliko dana.

FOTO: LEGIA MEDIA

 

NAKON SADNJE

Bitno je znati da nakon sadnje nije potrebno gnojiti odnosno prihranjivati tlo. Sve što sada nepretenciozni geranij treba je umjereno, pravovremeno zalijevanje. Višak vode uzrokovat će truljenje, dok premalo vode može zaustaviti cvjetanje. Stoga zalijevajte cvijet dok se tlo suši. Ne zaboravite maknuti osušene listove i početi prihranjivati cvijet nakon nekog vremena. Geranij voli gnojiva s fosforom i jodom. Najjednostavnije je jednu kap joda razrijediti u litri vode i dobivenom otopinom zaliti biljku. Hranite geranij od proljeća do ljeta tijekom razdoblja cvatnje i oduševit će vas svijetlim, bujnim cvjetovima.

FOTO: LEGIA MEDIA
Komentari