Renovacija je stvorila moderan dom, ali je i vratila starinski, autentični šarm u interijer

Stari francuski stanovi imaju neporeciv šarm, naročito ako su pažljivo uređeni pa spajaju autentično i novo, moderno. Upravo takav je stan koji vam ovaj puta predstavljamo.

 

 


Ovaj stari stan, tipični izdanak ‘Haussmanovog stila’ u arhitekturi, tijekom desetljeća izgubio je svoju povijest. No, posljednja renovacija to je povratila. Vlasnici su angažirali dizajnericu interijera Camille Hermand da izvede ovaj projekt, koji spaja suvremene i starinske elemente s modernim rasporedom.

Stan od 120 kvadrata se nalazi u zgradi sagrađenoj u 19. stoljeću, u vrijeme kada je Georges-Eugène Haussmann, pariški dužnosnik bez arhitektonskog iskustva, počeo s preuređenjem francuske prijestolnice na zahtjev cara Napoleona III.

Rezultat su zgrade (njih oko 40 tisuća!) koje su definirale moderni Pariz i baš ono na što pomislite kada zamislite pariške ulice i njegove šarmantne stambene zgrade.

Foto: Pauline Le Goff

Iako zdanja iz toga doba variraju, ipak su oblikova tako da odgovaraju određenim standardima. Tako su neke općenite odlike ovog stila građenja zgrade  visoke između 12 i 20 metara, najviše sa šest katova.

U prizemlju zgrada su obično bile trgovine, kao i na prvoj etaži, koja se nazivala i polukat. Ova razina ima niže stropove od gornjih katova. Drugi kat bio je namijenjen višoj klasi i plemstvu . Ova se razina može pohvaliti najvišim stropovima od svih katova, kao i balkonom od kovanog željeza. Na trećoj i četvrtoj razini niže su stropne visine, a detalji interijera su jednostavniji. Peti kat nije bio namijenjen plemstvu, već je nudio pokretne balkone za vizualnu ravnotežu vanjskog izgleda zgrade.

Foto: Pauline Le Goff

Šesti kat ili tavanski prostor bio je rezerviran za poslugu. Danas, budući da najviši kat nudi dobar pogled na gradske krovove, ovi su stanovi uglavnom vrlo traženi.Haussmannovsku arhitekturu obilježavaju mansardni prozori i mansardni krovovi, koji su morali biti nagnuti pod kutom od 45 stupnjeva kako bi omogućili maksimalnu količinu sunčeve svjetlosti na ulicama ispod.

Interijeri ovih zgrada bili su jednako elegantni kao i eksterijeri. Obično su sadržavali podove slagane u riblju kost i chevron, gipsane ili drvene letvice poznate i kao štukature, velike sobe s visokim prozorima, ugrađene ormare i police, mramorne kamine, francuska vrata i katkad terakota pločice.

Foto: Pauline Le Goff

Posljednja adaptacija vratila je izvorne elemente u ovaj interijer koji vam predstavljamo. Prvenstveno se to odnosi na stropne štukature i parket slagan u chevron. Stan je kompletno obnovljen i osuvremenjen: kuhinja se nalazi u dnevnom boravku i potpuno je prilagođena modernom načinu života, a dio dnevnog boravka praktično je iskorišten za stvaranje radne sobe koja ujedno može biti i gostinjska.

Foto: Pauline Le Goff

Modernost se ovdje, u dnevnoj zoni ogleda i u jednostavno i neformalno uređenom prostoru s kaminom zatvorenog ložišta, integriranim u policu s knjigama, izrađenu po mjeri, koja također uključuje veliku klupu za druženje. Ostatak dnevne zone čini veliki stol za blagovanje i linijska kuhinja u kombinaciji bijele, uzorka drveta i mramora.

Foto: Pauline Le Goff

 

Komentari