Ideje za praznu sobu u vašem domu: kako stvoriti koristan prostor koji ćete voljeti

Slobodna soba u vašem domu lako može postati ‘svaštara’, pretrpana stvarima kojima nema mjesta nigdje drugdje. Evo nekoliko kreativnih načina da funkcionalno iskoristite svoj prostor.


Ako ste dovoljno sretni da imate jednu takvu u svom domu, slobodna soba je fantastična prilika da iskoristite taj prostor za sebe. No, na prvu se može činiti kao veliki zadatak pretvoriti je u praktičan i koristan prostor koji će imati jasan koncept i izgledati estetski privlačno.

Bilo da trebate stvoriti funkcionalan, višenamjenski radni prostor ili mirno sklonište za opuštanje na kraju dana, ključ za stvaranje takve sobe je prije svega jasno odrediti njezinu svrhu i tako izbjeći da postane prostor zatrpan stvarima.

Foto: Archbutik

Istina je da će neke ideje za korištenje slobodne sobe zahtijevati praktičniji pristup (kao što su praonice rublja s posebnim funkcijama kao što su električne instalacije i ventilacijski otvori), ali dugoročno je ovakav poduhvat isplativ.

Projekt: Mirjana Mikulec interijeri / Foto: Darko Mihalić

GOSTINJSKA SOBA

Najčešća upotreba slobodne sobe je gostinjska soba, koja može poslužiti za vaše prijatelje ili obitelj kada ostanu kod vas na spavanju. Stvaranje funkcionalnog prostora za goste znači projektiranje sobe koja je prije svega funkcionalna i u čijem je središtu krevet. Zatim, takva soba, budući da je spavaća, treba biti opuštajuća.

Ako stvarate malu spavaću sobu za goste, višenamjenski namještaj vrlo je koristan za uštedu prostora. Odlučite se za funkcionalni namještaj kao što je sofa na razvlačenje ili krevet s ugrađenim spremištem jer ćete tako dobiti mjesto za pohranu. Sofa može poslužiti i za vaš odmor i biti vaše malo utočište.

Foto: Darko Mihalić

Gosti se trebaju osjećati ugodno u ovoj sobi, pa vodite prilikom uređenja računa o tome. Ova soba trebala bi imati naslonjač ili stolicu te vješalicu za odlaganje odjeće.

Opuštajuću atmosferu možete postići odabirom boja i detalja. Nijanse koje podsjećaju na prirodu, poput smeđte, zelene ili plave, unijet će energiju dobrodošlice. Tu su još i neutralne nijanse koje su igra na sigurno. Predlažemo kombinaciju poput bijele, bež ​​i sive i nekoliko detalja poput slika, ukrasnih jastuka, stolne lampe i tegle sa zelenilom.

Foto: Carpetright

KUĆNI URED

Stvaranje kućnog ureda u sobi viška uvijek je dobra ideja jer je danas ovaj sadržaj postao dio svakog doma. U tom slučaju, trebat će vam radni stol dovoljno velik za vaše radne potrebe, udobna, ergonomska stolica i prostor za pohranu datoteka ili dokumenata.

Trebat će vam i dosta svjetla za povećanje produktivnosti i osjećaja ugode, a i bolje ćete vidjeti ono na čemu radite ili ako nešto čitate. Ako ne postoji dobar dotok prirodnog svjetla, obavezno nabavite lampu.

Foto: Rachel Whiting / House Beautiful

Naravno, ne mora svaki kućni ured izgledati kao pravi ‘ozbiljni’ ured. Dodajte boju na zidove, tapete ili slike i pretvorite kućni ured u vedar i atraktivan prostor. Istaknuta pozadina uvijek će privući poglede i dodati toplinu.

Jedna stvar koju treba imati na umu je kako uživati ​​u korištenju svog ureda izvan ‘radnog vremena’. Predlažemo odabir namještaja koji služi dvostrukoj ulozi. Na primjer, sofa na razvlačenje može poslužiti kao prostor za sjedenje tijekom radnog dana, a istovremeno pruža prostor za spavanje gostima. Koristite sobne pregrade, prostirke ili drugu rasvjetu kako biste vizualno odvojili uredski prostor od spavaćeg dijela.

Foto: Marko Cindrić

KINO SOBA

Nema ničeg luksuznijeg nego imati sobu u domu koja je pretvorena u ugodnu medijsku sobu. Veliko platno pričvršćeno na zid (ili projektor) i puno super udobnih sjedala, koliko god možete stati.

Cilj je stvoriti prostor koji je što ugodniji. Upotrijebite različite teksture i uzorke kako bi vaš prostor odmah izgledao zabavno i primamljivo. Odredite koji vam materijali daju topao izgled i atmosferu kakvu želite – bilo da se radi o lanu, svili ili baršunu, bilo koja od ovih završnih obrada može napraviti veliku razliku u izgledu sobe.

Strateška pomoćna rasvjeta također je odličan način za stvaranje topline kina ili ugodnog salona. A tu su i detalji poput dekoracija!

Foto: Sharps

 


GARDEROBA

Jedna od najpopularnijih ideja je korištenje slobodne sobe kao garderobe u kojoj mogu ‘živjeti’ vaše cipele, odjeća i modni dodaci. Ova vrsta prostora zahtijeva pažljivo planiranje. Kada pretvarate slobodnu sobu u garderobu, uvijek razmislite o tome kako ćete svakodnevno koristiti prostor kako biste svoju rutinu učinili što praktičnijom i preglednom.

Na primjer, pogledajte kakve garderobe imate najviše pa u ormaru upravo takvih polica/vješalica stavite najviše. Isto vrijedi i za modne dodatke. Pobrinite se da soba ima ogledalo u punoj veličini, tako da ne morate ići iz sobe u sobu dok se pripremate za izlazak.

Foto: Anna Stathaki / House Beautiful

Dobra rasvjeta je također neophodna, a razmislite o reflektorima na stropu kao i LED rasvjeti unutar ormara i polica.

Ako su vam spavaća soba i garderoba jedna do druge, spojite ih vratima kako biste svoju jutarnju rutinu učinili što jednostavnijom. Otvaranje vrata između slobodne sobe i spavaće sobe i kupaonice pojednostavljuje se proces odijevanja i izbjegava se hodnik.

Foto: Evgenij Kulibaba

DJEČJA IGRAONICA

Cilj pretvaranja slobodne sobe u dječju igraonicu je stvoriti zabavno, poticajno ali i sigurno okruženje za mališane, a to obično znači odabir hrabrih boja i printova te siguran namještaj.

Budite odvažni s bojama i odaberite nijanse kojima će vaša djeca biti inspirirana. Primjerice, korištenje zidnih slika odnosno postera kao i zidova po kojima mogu pisati (s efektom školske ploče) velikih razmjera može stvoriti čarobno okruženje za njih.

Dodavanje tekstura također može pomoći u stvaranju vizualno stimulativnog i uzbudljivog (ali sigurnog) mjesta za dječju igru. Kako biste ovo učinili praktičnim prostorom za igru, upotpunite ga prostirkama ili spužvastim podovima kako biste stvorili velik, siguran i udoban prostor.

Foto: Q Design House / Ryan Wicks Photography

Velike vreće za sjedenje, iako nisu uvijek estetski najugodnije, mogu biti izvrsne u igraonicama jer su lagane i djeca ih mogu premještati kad god žele.

Također možete zonirati prostor kako biste stvorili višenamjensku dječju sobu. Napravite prostor odvojen od prostora za igru, sa stolom ili radnim stolom, gdje djeca mogu raditi domaću zadaću ili izrađivat rukotvorine.

Provjerite je li rasvjeta dovoljno fleksibilna da stvori opuštenu atmosferu, koja također može osvijetliti dobro prostor kada je to potrebno, kao što je primjerice stvaranje njihove najnovije LEGO kreacije. Također biste trebali razmišljati o skladištenju prije svega. Bilo bi dobro da omogućite lako dostupne kutije i ormariće u koje mališani mogu sami spremiti sve svoje igračke.

Projekt: Mirjana Mkulec interijeri / Foto: Darko Mihalić

HOBI SOBA

Sve je više poklonika DIY projekata, za koje bi bilo divno imati posebnu sobu, makar od par kvadrata. Tako namijenjena soba bi trebala biti estetski ugodna, ali i praktična i funkcionalna.

Bilo da se bavite šivanjem, crtanjem, pisanjem ili izradom svijeća, vaša je radionica najvažniji dio prostorije kojem biste trebali posvetiti najviše pažnje. Razmislite o visini koja vam je potrebna za vaš hobi i odlučite se za podesivi stol koji omogućava rad u sjedećem i stojećem položaj.

Foto: Dunelm

Također razmislite o materijalu radnih površina. Moraju li biti otporni i laki za čišćenje, topli i ugodni na dodir ili prigušeni kako bi se izbjegla jeka?

Baš kao i u igraonici i garderobi, prostor za pohranu je jedan od najvažnijih dijelova stvaranja sobe ili radionice za rukotvorine. Neuredna soba za hobije neće vas nadahnuti da budete kreativniji. Osigurajte dovoljan broj polica, ladica i kutija kako bi stvari bile organizirane i čišćenje i održavanje lakše. Tako ćete u svakom trenutku znati gdje vam se što nalazi.

Možda niste prije razmišljali o tome, ali prirodna rasvjeta u radionici ili obrtničkoj prostoriji nije uvijek prednost i ne možete se oslanjati samo na nju. Umjesto toga, predlažemo dopunu prirodnog svjetla radnim osvjetljenjem korištenjem podesivih svjetiljki za osvjetljavanje radnih prostora.

Foto Outpost Buildings

KUĆNA BIBLIOTEKA

Stvaranje knjižnice u slobodnoj prostoriji savršena je ideja za ljubitelje knjiga. No, treba ju pažljivo isplanirati, pogotovo ako ćete prostor ispuniti policama za sve svoje voljene knjige.

Da biste stvorili ugodnu i funkcionalnu biblioteku, prvo trebate procijeniti dimenzije prostorije kako biste odredili najbolji raspored polica, mjesta za sjedenje i bilo kojeg dodatnog komada namještaja. Provjerite ima li dovoljno prostora za udobno kretanje i pregledavanje knjiga. Ako je soba mala, razmislite o tome da iskoristite okomiti prostor s visokim policama za knjige.

Foto: Dunelm

Kao i kod svih ovih ideja za slobodne sobe, rasvjeta je također nešto što treba uzeti u obzir kada planirate pohranu u knjižnici. Na primjer, izbjegavajte postavljanje polica na mjesta gdje izravna sunčeva svjetlost može oštetiti knjige. Međutim, osim prirodnog svjetla, odgovarajuća dodatna rasvjeta za čitanje je neophodna.

Kako biste ga učinili mjestom na kojem želite provoditi sate opuštajući se uz knjige, u biblioteci će vam trebati udobna stolica za čitanje. To je prilika za odabir naslonjača koji privlači poglede, a tepihom možete definirati prostor za čitanje te dodati toplinu i smanjiti jeku u sobi.

InDizajn / Foto: Marko Cindrić

SOBA ZA DRUŠTVENE IGRE

Tražite zabavno mjesto za okupljanje s prijateljima i obitelji? Pretvorite svoju slobodnu sobu u sobu za igru.

Sobe za igre dizajnirane su za zabavu, stoga odaberite boje koje vas čine sretnima, što god to bilo. Također razmislite o tome kako će se ljudi koji će koristiti ovu sobu htjeti opustiti. Obitelji često žele biti ‘zajedno, ali razdvojeni’ u sobi za igru, stoga stvorite mirniji kutak, neka mjesta za sjedenje, kutak za sofom i stol za društvene igre kako bi svatko mogao raditi svoje, a kako bi ste svi mogli biti zajedno.

Planirajte rasvjetu tamo gdje je potrebna; ako postavljate stol za bilijar ili stol za stolni tenis, postavite odgovarajuću rasvjetu na taj prostor kako bi svi mogli vidjeti što rade. Reflektori mogu biti dobro rješenje u ovom slučaju. Viseće svjetiljke također mogu napraviti razliku.

Foto: Q Design House / Ryan Wicks Photography

VEŠERAJ

Praonica rublja odnosno vešeraj izrazito je funkcionalan prostor, tako da stvaranje jedne takve prostorije u vašem domu malo zahtjevnija ideja. Naročito ako nemate odvod u toj prostoriji pa treba ugraditi vodovodne instalacije.

“Prvo odredite sve svoje potrebe u ovoj prostoriji. Trebate li prostor za sušenje odjeće i njezinu pohranu do peglanja. Namjeravate li peglati u ovoj prostoriji? I rado biste imali sudoper za ručno pranje osjetljivog rublja? Onda u ovaj prostor treba dodati, pored perilice i sušilicu te stalak za sušenje rublja ako stane. I osigurati ormare za pohranu rublja i stalka za peglanje. Dobro je imati i vješalicu.

Foto: Jon Day Photography

Također se pobrinite da ima dovoljno prostora za udobno kretanje.

Zadaci pranja rublja često zahtijevaju mnogo različitih sredstava za čišćenje, stoga razmislite o opcijama sigurnog skladištenja za sve. Otvorene police mogu omogućiti lak pristup često korištenim predmetima, ali postavite i gornje ormariće, držeći deterdžente, omekšivače i druge kemikalije izvan dohvata djece ili kućnih ljubimaca.

Foto: MiCasaRevista

SOBA ZA VJEŽBANJE

Za sve vas ljubitelje gimnastike, pilatesa i vježbanja na spravama, pretvaranje slobodne sobe u vježbaonicu vjerojatno će biti projekt iz snova. Soba poput ove također bi mogla poslužiti onima koji se bave intenzivnijim vježbanjem ili vole svakodnevno ići u teretanu.

Imperativ je stvoriti funkcionalnu sobu po kojoj se slobodno možete kretati i u kojoj ćete se osjećati opušteno. Namještaj u ovoj sobi treba svesti na minimum. Uklonite stoga većinu namještaja kako biste prostor učinili čistim i nenatrpanim. Odabir opuštajuće boje također je vrlo važan.

InDizajn / Foto: Marko Cindrić

Također je važno nježno filtrirati svjetlo u ovim vrstama prostorija. Blistava sunčeva svjetlost ili nikakva svjetlost vjerojatno će vas ostaviti nemotiviranim. Rimska zavjesa pomaže stvoriti opuštajuću atmosferu. Za razliku od debelih zavjesa, tanje rolete i sjenila propuštat će malo svjetla, ali ne previše, kako bi stvorili prostor ispunjen suncem koji ne blješti.

Foto: Isa Chadborn / Hillarys
Komentari