STAN OD 25 M2 S KREVETOM NA PODIJU: praktičan životni prostor za mladog informatičara

Temeljitom adaptacijom starog stana stvoren je ugodan dom za mladog informatičara. Prostor je sada znatno bolje iskorišten, a dobio se i ležaj s pravim madracem, što nije bilo jednostavno u tako maloj kvadraturi.

 


Garsonijera u zgradi građenoj 1959. prošao je opsežnu renovaciju kako bi postao dom iz snova mladome vlasniku. Glavna ideja projekta uređenja stana od 25 kvadrata bila je stvoriti funkcionalan prostor koji će znatno više odgovarati potrebama vlasnika i odražavati njegovu osobnost.

Vlasnik je želio prostoru za jednu osobu, gdje možete udobno živjeti, raditi, opustiti se te primati goste.

Autor projekta, dizajner Lev Kononov trebao je u prostor uključiti i pravi krevet što nije nimalo jednostavno s obzirom na malu površinu i činjenicu da se prostor sastoji od samo jedne prostorije. Trebalo je osmisliti zaseban dio za spavanje, koji bi imao određenu privatnost, a pregrađivanje ionako malog prostora nije bila dobra ideja. Doneseno je rješenje po kojim je stvoren spavaći kutak koji funkcionira kao soba u sobi.

Osim samog kreveta, podignutog na podij u ovoj ‘spavaćoj sobi’ nalazi se dodatni prostor za skladištenje odnosno garderobni ormari. Također, ovaj kutak funkcionira s vanjske strane i kako TV zid, a mala niša kao mjesto za ‘parkiranje’ kreveta usisavača. Pored ležaja za vlasnika, sofa na razvlačenje osigurala je dodatni ležaj za gosta koji će prenoćiti.

Renoviranje je uključivalo rušenje pregrada, micanje ugradbenih ormara, podnih i zidnih obloga te unutarnje stolarije.

FOTO: EGOR PJASKOVSKI

Namještaj po mjeri izrađen je u istom materijalu ili boji kako bi se pojedini prostori vizualno povećali. To se odnosi na hodnik, kupaonicu, dizajn namještaja spavaće sobe. Za realizaciju ove ideje bilo je potrebno svesti boje različitih materijala na jednu nijansu, što je kompliciralo proces uređenja. Primjerice, ploča kupaonskih vrata na strani hodnika je obojena je u boji tih ploča, a na strani kupaonice – u boji keramičkih pločica.

FOTO: EGOR PJASKOVSKI

Šablone s uzorkom palminog lišća za oslikavanje zidova kreirane su posebno za ovaj stan. Služe kao neka vrsta gradijentnog prijelaza između žutog hodnika i bijelo obojenih zidova dnevne sobe, kao i između bijelih površina kuhinjskog zida i plavog zida dnevne sobe.

FOTO: EGOR PJASKOVSKI

U kuhinji, unatoč ograničenom prostoru, bilo je moguće smjestiti cijeli set kućanskih aparata: perilicu rublja, pećnicu s mikrovalnom funkcijom, ploču za kuhanje, napu, perilicu posuđa, hladnjak, sustav za pročišćavanje vode. U dijelu stola bilo je mjesta i za sintesajzer, za koji je dizajnirana posebna niša.

FOTO: EGOR PJASKOVSKI

 

Komentari