BAŠ KOLIKO TREBA: koliko boja u jednoj prostoriji je dovoljno za stilski sklad?

Koliko boja možete upotrijebiti, a da ne prijeđete granicu? Je li monokromatska paleta previše monotona? Saznajte koje formule koriste stručnjaci za uređenje interijera

 


 

Bez obzira ulazite li u prazan prostor ili ćete boje birati tako da ih prilagodite već postojećem kauču ili tepihu, odabir boja može biti veliki izazov. I dok vam se može činiti jednostavnim započeti s ružičastim zidovima ili određenom tkaninom za zavjese, znati kada stati s bojama često je izazov. Dakle, koliko boja trebate imati u sobi kako bi izgledala skladno, a ne kaotično ili jednolično?

 

Projekt Mirjana Mikulec interijeri, foto: Darko Mihalić
Projekt Mirjana Mikulec interijeri, foto: Darko Mihalić

Iako će osobni ukus uvijek prevladati kada je u pitanju odabir boja (i njihova količina), postoje neka pravila i principi u koji vam mogu pomoći da interijer bude skladan i elegantan.

Ideal home pitao je stručnjake za boje i uređenje interijera za njihovo mišljenje o optimalnom broju kombinacija boja koje bi trebale biti u sobi – i kako ih rasporediti.

Projekt Mirjana Mikulec interijeri, foto: Darko Mihalić

 

Što je pravilo tri boje?

Jednostavno rečeno, pravilo tri boje nalaže da se držite glavne palete od tri boje i varijacije tonova tih boja u dodacima kako biste stvorili usklađen izgled. To  je elegantno i jednostavno rješenje koje će osigurati da konačni rezultat bude vizualno privlačan i da ne bude previše napadan za osjetila – ili suprotno, previše dosadan.

Pexels Pixabay

Možete li koristiti četiri boje u sobi?

“Apsolutno,” kaže Sophie Clemson, dizajnerica interijera u The Living Houseu. “Vaša soba treba odražavati vašu osobnost. Dakle, ako ste ljubitelj boja, ne bojte se biti odvažni i koristiti više boja.”

Marianne Shillingford se slaže. “Trendovi poput maksimalizma i cluttercorea pokazali su nam učinkovitost kombiniranja više boja, tekstura i uzoraka, često s nevjerojatnim učinkom. Također možete koristiti trendove u bojenju – poput dodavanja pruga na zidove – kako biste kombinirali više od četiri boje u jednu shemu, što se može koristiti na razigrane ili sofisticirane načine, ovisno o atmosferi prostora.”

Foto: El Mueble

“Dominantna boja trebala bi zauzimati oko 60% sobe,” kaže Ann Marie. “Ne slijedimo uvijek ovo pravilo, i u redu je dodati dodatnu disruptivnu boju pod uvjetom da se dobro uklapa u paletu koju ste odabrali. Na primjer, ako imate sivi kauč i tepih u svojoj dnevnoj sobi i želite je preurediti, sigurno ih želite zadržati. Kada vaš kauč stoji u sobi punoj svijetlosivih nijansi, izgledat će ravno i pomalo izgubljeno. Međutim, ako obojite zidove bogatom zelenom bojom, na primjer, možete dodati damson kao komplementarnu boju i duck egg plavu kao disruptivnu boju kako biste komplementirali sive i zelene nijanse. Tako ste stvorili paletu koja je ugodna za život, ali također odgovara kauču kojeg ne želite mijenjati, objašnjava Ann Marie.”

Foto: Javier Picerno

“Izbjegavamo pravila oko toga koliko boja možete koristiti u prostoru,” kaže pak Cathy Dean, osnivačica Studio Deana. “Mislim da to može biti ograničavajuće. Sve dok je vaša osnovna paleta usklađena, možete ići gore i dolje unutar vašeg raspona boja kako biste unijeli dubinu i ugodan osjećaj u prostor. Također volimo uključiti boju iz susjednih prostora samo kao akcent kako bismo uveli tu boju prije nego što uđete u sljedeći prostor. To stvara protok i kontinuitet.”

Pexels Ushindina Megabe

Računaju li se različiti tonovi ili nijanse kao različite boje?

Svaki od stručnjaka s kojima je razgovarao Ideal home na to gleda malo drugačije.

“Kada razmatrate hoće li se različiti tonovi ili nijanse računati kao različite boje, stvarno ovisi koliko su te nijanse različite,” kaže Ann Marie. “Ako idete na monokromatsku paletu – na primjer, koristeći samo nijanse zelene za uređenje sobe – i te su nijanse vrlo blizu jedna drugoj, obično ih računamo kao jednu boju, barem u svrhu dodavanja interesa. Dakle, ako imate šumski zeleni kauč i šumski zeleni naslonjač, možda s teksturom, ali vrlo slične boje, smatrali bismo to jednom bojom zbog vizualnog interesa koji pruža. Stoga vam trebaju još dvije boje kako biste stvorili interesantniji prostor. Ako su vaše nijanse samo neznatno različite, oko će ih doživjeti kao iste boje.”

Foto: Studio Maria Dadiani

S druge strane, Rob Abrahams, osnivač tvrtke koja se bavi bojama, vjeruje da se svi tonovi i nijanse mogu računati kao različite boje. “Tonovi su čiste boje s dodatkom crnog pigmenta,” kaže on, “a nijansa je dodatak sivog pigmenta. Dodavanje crne učinit će boju tamnijom, a dodavanje sive učinit će je manje zasićenom – učinkovito smanjujući svjetlinu. Količina crnog ili sivog pigmenta koju dodate boji može imati velik utjecaj, čineći istu čistu boju potpuno drugačijom. Dakle, različiti tonovi ili nijanse iste boje mogu, zapravo, izgledati kao potpuno različite boje većini ljudi.”

FOTO: DMITRIJ SUŠEVSKI

“Različiti tonovi jedne boje mogu se učinkovito koristiti u sobi kako bi se promijenio način na koji izgleda u smislu veličine, visine i širine. Koristite svijetle tonove kako biste zidove i predmete učinili daljima, a dublje tonove kako biste zidove i predmete učinili bližima i izražajnijima.”, dodaje Marianne.

“Svi vidimo boje drugačije,” kaže Sophie. “Ako ste dizajner interijera ili stručnjak za boje, vjerojatnije je da ćete primijetiti različite tonove unutar jedne boje. Na primjer, neke sive mogu imati ljubičaste ili plave tonove, što može utjecati na dojam sobe. Zato je važno proučiti boje – mogu izgledati drugačije ovisno o prirodnom svjetlu.”

Projekt Mirjana Mikulec interijeri photo Darko Mihalić

 

Kako planirati paletu boja za sobu

“Prvo preporučujemo razmotriti orijentaciju sobe pri odabiru boje,” kaže Sophie iz The Living Housea. “Ako imate sobu okrenutu prema sjeveru, poželjet ćete boju koja ima tople podtonove; inače bi mogla izgledati hladno..Predlažemo da prikupite inspiraciju kako biste vidjeli koje vas boje privlače i osmislite prijedlog paleta boja. Ako želite dodati tapete, to može biti odličan način za stvaranje palete boja. Ako tapete imaju puno boja, možete ih iskoristiti za kreiranje jednostavne palete za ostatak sobe.’

Foto: Alvhem

Ann Marie Cousins preferira započeti razmišljanjem o bojama koje vas privlače u svakodnevnom životu. ”To bi mogle biti boje odjeće koju nosite ili interijeri koji vam se sviđaju u barovima, restoranima i hotelima,’ kaže ona. ”Zatim razmislite o atmosferi koju volite, bilo da je to boho, elegantan, mid-century ili klasičan stil. To će oblikovati vaše izbore jer vaša paleta boja treba raditi s vašim stilom.”

”Većina nas ima ”intuiciju” kada je riječ o bojama,’ kaže Rob Abrahams. ‘Bilo da je to prirodna sklonost prema neutralnim nijansama ili duboka ljubav prema tamnim i mističnim tonovima. Prvo odaberite osnovnu boju i lako ćete planirati paletu oko nje kad imate početnu točku.”

Projekt: Mirjana Mikulec interijeri / Foto: Darko Mihalić

”Zatim, razmislite o glavnoj dominantnoj boji i želite li stvoriti jednobojnu sobu ili koristiti više boja. Kada utvrdite koja je vaša dominantna boja, sve ostalo će teći kako budete dodavali ravnotežu u sobi,’ nastavlja. Čak i ako preferirate svijetle i prozračne neutralne tonove, trebate dodati neke komplementarne boje i teksture kako prostor ne bi izgledao jednolično. Čak i ako preferirate nijanse bijele, dodajte bogatstvo kroz drvo koje koristite ili boje i teksture biljaka koje stavite u sobu.”

Pexels Julie Aagaard

Što je pravilo 70-20-10 za boje?

”Pravilo 70-20-10 znači da imate 70% dominantne boje, 20% sekundarne boje i 10% naglašene boje,” kaže Sophie Clemson, dizajnerica interijera. ”Ako se osjećate preplavljeno prilikom odabira palete boja za sobu, korištenje pravila 70-20-10 će vam pomoći usmjeriti se u pravom smjeru i održati ravnotežu.”

Foto: Łukasz Zandecki

”To je staro, ali dobro, i stvarno jednostavan način za bilo koga da razmišlja o stvaranju ravnoteže u svojoj shemi boja,” dodaje Rob Abrahams. ”Jednostavno odaberite svoju glavnu boju za otprilike 70% prostora – to je najčešće boja zidova. Zatim, 20% prostora treba biti komplementarna boja koja stvara vizualnu razliku, ali bez totalnog kontrasta. Razmislite o različitim nijansama iste boje. Preostalih 10% treba biti kontrastna boja koja stvara jasnu distinkciju u shemi. Razmislite o trenutnoj teoriji ”neočekivane crvene”. To je tih 10% i može jednako dobro funkcionirati s mnogo različitih boja.”

Projekt: Mirjana Mikulec interijeri, foto Darko Mihalić

Što je osnovna boja?

”Osnovna boja je ona koja pomaže utemeljiti sobu,’ objašnjava Sophie. ‘To može biti glavna nijansa korištena na zidovima ili boja koja se pojavljuje u manjim elementima širom sobe. Posebno volimo koristiti crnu u dizajnerskim shemama kako bismo je utemeljili – to može biti u rasvjeti ili dodacima.’

”Osnovna boja je glavna boja u vašem prostoru, koja je obično tamnija ili bogatija od neutralne koju ste koristili,” dodaje Ann Marie.

Foto: Aleksandra Dermont

”Osnovna boja je ugodna za življenje, trebate biti u stanju gledati je svakodnevno i osjećati se ugodno tamo i da se ne sukobljava s ničim u prostoru,’ kaže Cathy Dean. ”Ona je pozadina, platno i ima pravi podton da se poveže s bojama koje želite unijeti u prostor. Boje ne bi trebale ”iskočiti” ili se sukobljavati s osnovnom bojom,” dodaje ona. ”Umjesto toga, trebale bi se činiti kao dio iste obitelji s osnovnom bojom koja je središnji ton.”

Projekt Mirjana Mikulec interijeri, foto Sanja Jagatić

 

Izvor: Ideal home

Komentari