Organizirajte skladištenje u dječjoj sobi: ideje za obuzdavanje ‘kreativnog nereda’

Pohrana odjeće, školskog pribora, igračaka i ostalih stvari u dječjoj sobi zna predstavljati veliki problem roditeljima. Koliko god pospremali, i dalje će vladati pomalo kaotična atmosfera te će soba djelovati neuredno. Pronašli smo nekoliko primjera sustava za pohranu koji mogu pomoći u obuzdavanju tog kreativnog nereda.

 


 

U pravilu su dječje sobe najmanje u svakom domu pa se nerijetko roditelj zamjenjuju sa svojim mališanima. Oni odlaze u njihove sobe, budući da djeca više borave u svojim sobama a i potrebno im je više sadržaja – time i više kvadrata. Djeci je, pored kreveta, potreban prostor za pisanje zadaće i učenje, igranje i druženje s prijateljima te prostor za skladištenje odjeće, školskog pribora, igračaka…

Za ovo posljednje uglavnom se ne nađe puno mjesta pa je vrlo teško obuzdavati nered koji zna nastati uslijed velikog broja stvari koje nemaju svoje mjesto.

Foto: Sergej Krasjuk

Kako sakriti odjeću, igračke, opremu za sport i hobi, knjige, školski pribor… kako bi se oslobodio prostor za igru te soba izgledala urednije i organiziranije? Imamo nekoliko ideja u nastavku!

Foto: Ilja Ivanov

Ispod kreveta

Krevet zauzima puno prostora, pa je i nemala površina ispod njega koja uglavnom zjapi neiskorištena. Stoga ne propustite priliku ispod kreveta organizirati skladišni prostor i u njega sakriti posteljinu, jastuke ili čak odjeću izvan sezone. Ili primjerice društvene igre. Ako je model kreveta došao bez ugrađene ladice, možete je kupiti zasebno ili napraviti kutije na izvlačenje.

Foto: Sergej Krasjuk

Isto tako. možete sakriti malu ladicu uz uzglavlje, a također prilagoditi stepenice kreveta na kat za pohranu.

Foto: Alexander Volodin

S obje strane vrata

Ako ne želite zatrpati dječji prostor s nekoliko glomaznih ormara, žrtvujte prostor u blizini vrata kako biste tamo postavili jedan masivni sustav za pohranu – od poda do stropa. Da, nekoliko metara prostora bit će ukradeno, ali sustav će izgledati organski, jednostavno će se stopiti sa zidovima, naročito kako je neke svjetlije boje. I ne zaboravite pregraditi unutarnji prostor ormara na niz polica, ladica i vješalica jer će se tako prostor bolje iskoristiti.

Foto: Ekaterina Titenko i Anna Chernysheva

Uza zid

Sustav za pohranu u dječjoj sobi možete postaviti uz bilo koji zid. Osim toga, prikladno je tamo integrirati stolna računala – sve će uvijek biti pri ruci. Ili primjerice, bočne strane kreveta iskoristiti za ormare, police i ladice.

Foto: Valeria Larionova

Ispod prozora

Dizajneri vole organizirati radne prostore u blizini prozora – lijepo je i dobro raditi domaću zadaću na prirodnom svjetlu i s pogledom na ulicu. Prozorsku dasku možete pretvoriti u stol, ako veličina prozora dopušta, ili u blizini postaviti zasebnu ploču, a ispod nje nekoliko kompaktnih noćnih ormarića za školski pribor, knjige i bilježnice.

Foto: Olga Shangina

Sa strane prozora

Vlasnici ove dječje sobe imaju sreću da žive s panoramskim pogledom na grad; uvijek privlači pozornost, pa se masivni ormar uz prozor čak i ne primijeti odmah. Takvi sustavi mogu se postaviti s obje strane prozora i koristiti za pohranu odjeće, knjiga i školskog pribora.

Foto: Sergej Krasjuk

Učinite skladištenje dijelom igre

Djecu treba postupno učiti redu i pospremanju, ali u obliku igre. Stoga bi sustav za pohranu trebao izgledati poput ogromne igračke. Na primjer, bit će mnogo ugodnije staviti stvari u kućicu s oštrim krovom nego u ormar bez lica.

Foto: Sergje Krasjuk

Sustav za pohranu može biti ne samo igračka, već i ukrasni element. Stepenasti dizajn dodaje dinamiku interijeru i služi kao višenamjenski ormarić.

Foto: Sergej Ananjev

Zona s policama

Ako odlučite podijeliti sobu na nekoliko dijelova, nemojte žuriti sa postavljanjem zidova od gipsanih ploča – bolje je ugraditi regal ili uski ormar koji će izgledati sjajno s obje strane.

Foto: Alexander Volodin

Neka vaš sustav za pohranu bude prilagođen djeci

Otvaranje i zatvaranje ormarića, traženje pravog pretinca, razvrstavanje igračaka – sve je to posao odraslih. Djeca za to nemaju vremena, pa što brže pospremanje završi, to bolje. Za djecu su prikladne obične kutije koje su skrivene u policama. U njih dijete u pet minuta može skupiti sve svoje stvari i posložiti ih u savršeni red.

Foto: Alexander Volodin

Ujedno, ovakve ‘prizemljene’ kutije mogu poslužiti i kao ploha za igranje ili sjedenje.

Foto: Kirill i Elena Cheburashkin Design

Ne zaboravite na otvorene police

Za one koji već idu u školu pogodne su i otvorene police jer na njih mogu izložiti osobne predmete i uspomene – šal omiljenog kluba, svjedodžbe, omiljene knjige i suvenire s putovanja. Glavna stvar je ne pretjerati i ne pretvoriti policu u pretrpani kutak.

Foto: Sergej Ananjev
Foto: Sergej Krasjuk
Foto: Evgenij Kulibaba

 

 

Komentari