DIVAN SUSRET STAROG I NOVOG: dvoetažni stan u toplim zemljanim tonovima

Drveni podovi, prirodna opeka, prekrasna zelena kaljeva peć, grede i kosi stropovi ključne su riječi koje najbolje opisuju ovaj stan na dvije etaže smješten u jednoj staroj zgradi u Švedskoj.


Iako imaju mnoge nedostatke, što se naročito pokaže kada ih želite renovirati i prilagoditi suvremenom načinu života i većoj funkcionalnosti, stanovi u starim zgradama imaju poseban šarm. I veliki broj poklonika.

Za to su naročito ‘krivi’ drveni seljački podovi, stari kamini i kaljeve peći, visoki stropovi, zidne dekoracije poput štukatura, opeka, veliki unutarnji i vanjski otvori i stropne grede. Sve to ima ovaj stan kojeg vam predstavljamo.

Foto: Hemnet

Njegova dodatna posebnost jesu dvije etaže koje povezuje stepenište iz dnevnog boravka. Ovakav prostor i njegovi volumeni ispod krova čine da zaboravite da niste u kući, već u stambenoj zgradi s ostalim stanovima.

Foto: Hemnet

Tlocrtno, stan se sastoji od kuhinje, dnevnog boravka, hodnika, toaleta i jedne spavaće sobe na prvom katu, te spavaće sobe i još jedne kupaonice na drugom katu, u potkrovlju. U gornjem dijelu je još i predvorje koje je pretvoreno u dodatni dnevni prostor što je idealno za obitelj koja ima dijete tinejdžera – tako ono ima određenu privatnost i odvojeno je od socijalne zone i spavaće sobe roditelja.

Foto: Hemnet

Raspored u donjoj etaži ostao je kao što je prije bio, pa se u glavnu spavaću sobu ulazi iz kuhinje, što je karakteristično za starinske stanove u kojima nisu sve sobe imale pristup iz hodnika.

Foto: Hemnet

Sobe u potkrovlju naknadno su napravljene, tijekom jedne adaptacije – iskoristio se prostor iznad postojećeg stana i povezane su dvije etaže u jedan jedinstveni prostor. Tako je dvosobni stan postao četverosobni.

Foto: Hemnet

Stan je uređen u skandinavskom stilu, a zahvaljujući odabiru prirodnih materijala i zemljanih tonova postigla se toplina i ugoda.

Foto: Hemnet

Bež, bijela i boja slonovače osnova su palete koja se nalazi u sobama, pružajući pravi osjećaj smirenosti. Stara cigla daje toplu notu, te nas podsjeća da se nalazimo u staroj zgradi u kojoj su se željeli sačuvati tragovi prošlosti, a da se pritom nije zaboravilo  modernizirati cjelinu.

Komentari