Planiranje dječje sobe: sve što morate znati prije nego krenete u uređenje

Uređenje dječje sobe nije tako jednostavno kako bismo možda na prvi pogled zaključili. Ovo je višefunkcionalna prostorija koja mora zadovoljiti sve potrebe djeteta – od spavanja, preko učenja do odmora i igre…

 

 

Zbog ispreplitanja različitih funkcija u relativno malo kvadrata, važna je dobro organizacija namještaja i iskoristivost svakog kutka sobe. Kvadratura, orijentacija i oblik te dob djeteta određuju glavne parametre kod uređenja.

Za razliku od ostalih prostorija u domu čiji izgled može dugo ostati nepromijenjen, dječje sobe se redovito mijenjaju sukladno dobi djeteta, njegovim potrebama i afinitetima. Započnite sa smještajem osnovnih komada namještaja – kreveta kao najvećeg elementa u prostoru sobe, ormara, radnog stola, polica za knjige i igračke. Prije kupovine ili izrade namještaja po mjeri, dobro proučite dimenzije i dodatno provjerite stvarne dimenzije sobe.

 

Stokke
FOTO: Stokke

 

Uključite dijete u uređenje

Nakon odabira položaja namještaja, možete se pozabaviti bojama i uzorcima materijala. Bijeli namještaj vrlo je zahvalan, estetski profinjen i ostavlja mogućnost igre bojama na zidovima i dekoracijama. Ujedno, pruža mogućnost jednostavne promjene izgleda sobe ovisno o dječjoj dobi. Djeca brzo mijenjaju svoje želje, omiljene boje ili likove, pa budite oprezni birate li namještaj u bojama.

Važno je uzeti u obzir djetetovu dob, kao i njegove želje i potrebe. Iznimno je važno uključiti dijete u sve aspekte uređenja njegove buduće sobe kako bi se u istoj osjećalo ugodno, veselo i bezbrižno. Dobar početak je izbor neke teme ili motiva, npr. safari, gusarski brod, balerine, štrumpfovi…

 

Foto: Home book

Zona spavanja

Dobra pozicija kreveta je dalje od prozora i grijaćeg tijela, sa dobrim pregledom prema vratima i orijentacijom uzglavlja prema sjeveru. Neka krevet zauzme rubne dijelove prostora te oslobodi središnji dio sobe za dječju igru. Odaberite kvalitetan krevet, podnice i madrac koji će uvelike utjecati na djetetov san i pravilan položaj tijela. Uz krevet je dobro postaviti noćni ormarić ili policu za budilicu i noćnu lampu.

 

Stokke
Foto: Stokke

 

Zona rada/učenja

Dijete za radnim stolom treba biti smješteno tako da mu pozicija omogućava vidjeti tko ulazi u sobu. Dobar radni stol mora biti čvrst, stabilan, dovoljno dug i širok kako bi na njega stao školski pribor i računalo. Ovaj dio namještaja mora pratiti adekvatna, ergonomski oblikovana radna stolica koja će omogućiti udobno sjedenje za vrijeme učenja.

Prirodno osvjetljenje mora dolaziti s prednje ili lijeve strane za dešnjake, tj. desne za ljevake. Na radnom stolu obvezno treba predvidjeti stolnu lampu.

 

Stokke®
Foto: Stokke

 

Zona igre

Osigurajte slobodan prostor u sobi za igru djeteta., posebice ako je dijete manjeg uzrasta. U ovoj zoni koja je ujedno i najomiljeniji kutak djeteta postavite drvene ili plastične dekorativne kutije za odlaganje igračaka. Osigurajte djetetu mogućnost kreativnog izražavanja, postavite pano ili ploču za pisanje ili crtanje, nalijepite na zid tapetu-bojanku ili jednostavno obojite zid bojom za pisanje i crtanje.

 

Stokke
Foto: Stokke

 

Dodatni savjeti

  • ukus i mišljenje malih stanara mora se obavezno uzeti u obzir prilikom uređenja njihovih malih carstava, stoga svakako omogućite djetetu što aktivnije sudjelovanje u tom projektu
  • uz prirodno osvjetljenje osigurajte i dobru umjetnu rasvjetu sobe – uz središnje rasvjetno tijelo, djeci će biti potrebne i noćne lampice uz uzglavlja, a na radnom stolu je obavezna dodatna stolna lampa
  • izborom namještaja bijele boje lako ćete prilagoditi sobu različitim djetetovim željama i afinitetima tijekom odrastanja
  • tapetama, dekorativnim naljepnicama, zidovima u boji, odabirom posteljine i zavjesa raznih motiva prema izboru glavnog stanara, soba vašeg djeteta pretvorit će se u veselu oazu
Komentari